Toksyna botulinowa - Warszawa

Wytwarzana przez bakterie Clostridum botulinum toksyna botulinowa jest znana w medycynie od wielu lat. Po raz pierwszy została wykorzystana w latach siedemdziesiątych XX wieku w celu wykonania blokady neuromięśniowej. Początkowo była stosowana w leczeniu zeza i kurczu powiek, spazmów mięśniowych, porażeń nerwów szyjnych oraz nietrzymania moczu. Od kilku lat jest używana także w chirurgii estetycznej, w szczególności w terapii zmarszczek.

Przebieg zabiegu - toksyna botulionowa

Zabieg polega na wstrzyknięciu w celach estetycznych toksyny botulinowej, takiemu zabiegowi mogą się poddać osoby już przed 30 rokiem życia. Sprzyja to spłyceniu zmarszczek mimicznych i służy odwróceniu tendencji do zbyt intensywnej i przez to po latach szpecącej mimiki.

Osobom dojrzałym i starszym toksyna botulinowa jest podawana, by uzyskać efekt odmłodzenia przez czasowe spłycenie zmarszczek związanych ze starzeniem się skóry.

Warto pamiętać, że toksyna botulinowa wprowadzana przez specjalistę, np. z warszawskiej kliniki, jest bezpieczna. Jej efekt to osłabienie i porażenie mięśni, ale rezultat ten jest przy właściwie przeprowadzonym zabiegu odwracalny. Zabiegi wykonywane są bezpiecznie od wielu lat i specjalizuje się w nich wiele osób.

Wskazania do zabiegu

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek:

 • poprzecznych czoła,
 • między brwiami (tzw. zmarszczki lwie, okolica gładzizny czoła)
 • wokół oczu (tzw. kurze łapki),
 • innych: wokół ust, na szyi, brodzie oraz na powiece dolnej.

Innym zastosowaniem toksyny botulinowej w dermatologii jest leczenie nadmiernej potliwości dłoni, stóp oraz pach. Zastrzyki z jej wykorzystaniem zaleca się także osobom zmagającym się ze schorzeniami związanymi z kurczami mięśni i tikami oraz w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym. Toksyna botulinowa może ponadto być pomocna w walce z bólami głowami – podana we właściwy obszar czoła i karku skutecznie leczy stany migrenowe.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża i karmienie piersią, a także:

 • aktywne stany zapalne na twarzy, zwłaszcza w potencjalnie ostrzykiwanej okolicy,
 • choroby nerwowo-mięśniowe,
 • terapia antybiotykami aminoglikozydowymi i okres minimum 2 tygodni po takiej terapii,
 • stosowanie leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryna lub inne preparaty kwasu acetylosalicylowego),
 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • stosowanie niektórych leków oraz okres do 1 tygodnia od ich odstawienia (D-penicylamina, cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna).

Zabieg nie jest bolesny i nie wymaga uprzedniego znieczulenia.

Zalecenia po zabiegu toksyny botulionowej

Postępowanie po zabiegu:

 • unikać masażu w okolicach wstrzyknięć,
 • w ciągu 4 godzin od przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie należy pochylać głowy do dołu (np. podczas snu, zawiązywania sznurówek itp.).

Toksyna botulinowa – efekty zabiegu

Najważniejszym efektem zabiegu jest to, że ograniczamy możliwość występowania zmarszczek. Nieestetyczne zmiany na skórze tworzą się w wyniku codziennej pracy mięśni. Kiedy ograniczymy te ruchy, nie pojawiają się zmarszczki.

Zabiegi można powtarzać po minimum 3-4 miesiącach. Efekt po jednym zabiegu utrzymuje się zazwyczaj przez 6-8 miesięcy i jest indywidualny, to jest zależny od pacjenta. Pierwsze oznaki działania toksyny botulinowej widoczne są po 2-3 dniach, pełny efekt po ok. 2 tygodniach.

W przypadku zmarszczek głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu poprzez wypełnienie bruzd kwasem hialuronowym. Toksyna botulinowa, jaką proponujemy pacjentom naszej kliniki w Warszawie, może być też łączona z innymi metodami liftingu twarzy.

Skutki uboczne

Możemy po zabiegu toksyny botulinowej skarżyć się na ból w tych miejscach, gdzie był wstrzyknięty botoks. Nie jest to jednak ból intensywny, choć możemy w celu jego zmniejszenia zawierać leki przeciwbólowe oraz stosować okłady z lodu.

Inne uczucia, jakie towarzyszą po zabiegu, to ogólne uczucie słabości mięśni, bolesność oraz czerwona wysypka. Efekty uboczne szybko znikają.