Pielęgnacja skóry naczyniowej

Nasza nowoczesna klinika oferuje profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w Warszawie na Pradze-Południe. Jedną ze specjalizacji gabinetu jest pielęgnacja skóry naczynkowej przeprowadzana na Gocławiu. Walkę z kłopotliwą cerą warto wspierać z pomocą odpowiedniej profilaktyki i zabiegów, które można przeprowadzać także we własnym domu. Dzięki temu popękane naczynka przestaną być problemem, a twarz nabierze promiennego i zdrowego wyglądu, poprawiając pewność siebie pacjenta.

Cera naczynkowa ‒ objawy

Głównym symptomem skóry naczynkowej są rozszerzone naczynka krwionośne widoczne przede wszystkim na policzkach, brodzie i nosie oraz towarzyszące im zaczerwienienia. W przypadku wielu pacjentów wspomnianym objawom towarzyszy również rumień, który może pokazywać się okazjonalnie lub stale występować na twarzy. Na problematycznej cerze, a także na udach czy innych partiach ciała, zazwyczaj pojawiają się również charakterystyczne pajączki, czyli popękane naczynka krwionośne.

Także po zachowaniu się skóry w różnych warunkach można rozpoznać problem. Cera naczynkowa jest bardzo cienka, przez co negatywnie działają na nią różne czynniki, takie jak m.in.:

  • suche powietrze,
  • pikantne potrawy,
  • wysokie i niskie temperatury,
  • spożywanie alkoholu,
  • kosmetyki.

Z powodu nadmiernie rozszerzonych naczynek krwionośnych pacjent może także odczuwać swędzenie, pieczenie oraz ściągnięcie w okolicach, w których pojawia się zaczerwienienie. Przypadłość warto leczyć z pomocą profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej i odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może dojść do nieodwracalnych zmian.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Chociaż skóra naczynkowa jest bardzo uciążliwa, to z pomocą właściwej pielęgnacji można pozbyć się nieprzyjemnych objawów i skutecznie złagodzić podrażnienia. Zabiegi domowe oraz z zakresu medycyny estetycznej powinny być dobierane pod kątem pory roku. Potrzeby cery z popękanymi naczynkami są bowiem nieco inne latem oraz zimą. Jednak każdego dnia, bez względu na pogodę za oknem, trzeba dbać o dokładne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem. W tym celu należy korzystać z preparatów przeznaczonych do cery problematycznej i unikać zbyt zimnej lub gorącej wody, a także drażniących przyrządów kosmetycznych np. szorstkich gąbek.

Kolejny etap pielęgnacji skóry naczynkowej to nawilżanie, tutaj także warto sięgnąć po kosmetyk skierowany do tej przypadłości. Najlepiej sięgać po preparaty o naturalnym składzie i pozbawione alkoholu. Podobnie jak przy innych typach cery warto systematycznie usuwać martwy naskórek. Jednak nie jest wskazany peeling mechaniczny, który mocno podrażnia. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, takich jak peeling kawitacyjny.

Pielęgnacja latem i zimą

W trakcie ciepłego lata odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej jest szczególnie istotna. W tym okresie cera jest narażona na wysokie temperatury, dlatego konieczne jest jej optymalne nawilżanie, przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Przed wyjściem z domu należy też pamiętać o nakładaniu na twarz kremu z filtrem o wskaźniku SPF wynoszącym co najmniej 30. Nawet z taką ochroną trzeba unikać dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne, jak również na wahania temperatury czy chlorowaną wodę. Nie można zapomnieć też o dobrym nawodnieniu organizmu, przyjmując minimum 2 litry płynów każdego dnia.

Zimą pielęgnacja skóry naczynkowej jest również wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na mrozy oraz duże wahania temperatur, np. przy wychodzeniu z domu w chłodny dzień. Cera problematyczna źle reaguje także na suche powietrze, którego trudno uniknąć w ogrzewanych pomieszczeniach. Aby podnieść poziom wilgotności w mieszkaniu, można zainwestować w specjalne urządzenie. Należy dbać też o dobre nawilżenie twarzy, najlepiej z pomocą kremów przeznaczonych właśnie na zimowy sezon, które tworzą warstwę ochronną, zabezpieczającą przed wysuszeniem skóry.

Domowa pielęgnacja cery naczynkowej

Współczesna medycyna estetyczna ma wiele sprawdzonych rozwiązań walki z problematyczną cerą. Jednak także domowa pielęgnacja skóry naczynkowej może przynieść widoczną poprawę jej kondycji! Oprócz standardowego, codziennego nawilżania, warto zatroszczyć się także o regenerację, nakładając odpowiednie maseczki na twarz, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Taki kosmetyk można przygotować samodzielnie z naturalnych składników, takich jak:

  • olejek różany ‒ likwiduje popękane naczynka,
  • rumianek ‒ łagodzi podrażnienia,
  • biała glinka ‒ wspomaga krążenie skórne,
  • siemię lniane ‒ przynosi ukojenie,
  • miód ‒ przyspiesza gojenie się ran.

Odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej musi być połączona ze zbilansowaną dietą oraz zdrowym trybem życia. Warto zatroszczyć się o regularną aktywność fizyczną i unikać stresu oraz skrajnych stanów emocjonalnych. Codzienny jadłospis powinien zawierać dużo świeżych warzyw, zwłaszcza zielonych, owoców oraz wartościowych źródeł białka. Należy unikać spożywania ostrych posiłków, które mogą działać drażniąco na cerę, a także wysoko przetworzonego jedzenia, napojów alkoholowych oraz energetycznych. Warto też ograniczyć do minimum dzienną dawkę mocnej herbaty czy kawy.